Przejście z frani na pralkę automatyczną było prawdziwą rewolucją w domach. Ogromna oszczędność czasu, wody i energii sprawiła, że pralka stała się stałym elementem w łazienkowej zabudowie.  Rynek pralek ten wciąż się powiększa – pojawiają się nowe parametry, ułatwiają nam robienie prania, ale utrudniają wybór odpowiedniego produktu. 

Istnieje kilka istotnych rzeczy, na które warto zwracać uwagę kupując pralkę. Po pierwsze klasa energetyczna – A jest najwyższa i gwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej.  Po drugie – ładowność. Im więcej prania robisz w ciągu tygodnia, tym większa ładowność będzie Ci potrzebna. Przedział jest spory – od 0,8 kg do nawet 12 kg. Chcesz chronić delikatne ubrania? Wybierz tę, która skutecznie wypierze materiał w niskiej temperaturze.

BOSCH WAQ28461PL czy Bosch WAT 24340PL

Wynik

Zwycięzca:
BOSCH WAQ28461PL

Ocena ogólna

Za: 2 powody

BOSCH WAQ28461PL

Ocena ogólna

Za: 0 powodów

Bosch WAT 24340PL
BOSCH WAQ28461PL

Cechy

BOSCH
BOSCH WAQ28461PL
czy
Bosch
Bosch WAT 24340PL
PARAMETRY FIZYCZNE
Kolor
Białe
Kolor
Białe
KLASA
Klasa wirowania
B
Klasa wirowania
B
Klasa energetyczna
A+++
Klasa energetyczna
A+++
FIZYCZNE
Głębokość
59 cm
Głębokość
59 cm
Ładowność
8 kg
Ładowność
8 kg
Ładowanie
Od frontu
Ładowanie
Od frontu
Szerokość
59,8 cm
Szerokość
59,8 cm
DANE PODSTAWOWE
Producent
Bosch
Producent
Bosch

Przewagi

2 powody dla BOSCH WAQ28461PL

BOSCH WAQ28461PL
ZUŻYCIE
Wody na cykl 37 litrów czy 45 litrów Pralka BOSCH WAQ28461PL zużywa o 8 l mniej wody w jednym podstawowym cyklu niż Bosch WAT 24340PL.
WIROWANIE
Prędkość 1400 obr./min. czy 1200 obr./min. Pralka BOSCH WAQ28461PL wiruje z prędkością o 200 obr./min większą niż Bosch WAT 24340PL.

Opinie

100% poleca ten produkt

BOSCH WAQ28461PL
 1. Sprawdźcie miejsce w łazience. Długie programy ekologiczne trwają ponad 3h, ale podobno pije połowę wody. Silnik z komutatorem nieco głośniejszy od mojej poprzedniej pralki z silnikiem indukcyjnym, ale we włoskiej poobrywały się lamelki z bębna, w ta pralka ma szansę mnie przeżyć, zobaczymy ile wytrzyma grzałka. Normalnie szatan nie pralka, zajfajne przyciski dotykowe jak w przemysłowej spawarce. Bardzo łatwe nastawianie programów, emeryci współużytkownicy zachwyceni. Jak zawsze nie mieli czasu czytać instrukcji i mają czyste ubrania. Sukces jest.

  Opinie napisał(a) Czarek dnia

 2. Pralka spisuje się bardzo dobrze. Wiruje z prędkością 1400 obrotów na minutę, a mimo to jest bardzo cicha. Pierwszy miesiąc użytkowania na plus

  Opinie napisał(a) wst dnia

 3. Super pralka polecam wszystkim. Proste menu. Cicha, dobrze pierze, super wirowanie.

  Opinie napisał(a) Mirosław dnia

100% poleca ten produkt

Bosch WAT 24340PL
 1. pralka bardzo cicha. Ma programy z ustawioną na sztywno temperaturą, więc nie da się zmienić w danym programie temperatury, co zmniejsza ilość kombinacji. W poprzedniej pralce korzystałam z takiej możliwości, tu nie zawsze idealnie dopasuję program. ALe to jakoś daje radę. Najgorsze dla mnie było odkrycie, że brakuje prania wstępnego. Pralka 8 kg raczej z przeznaczeniem dla dzieciatej rodziny - czytaj: brudne skarpety z piaskownicy itd. W pralce serii 4 jest przewidziane pranie wstępne, a tą kupiliśmy, bo miała obniżoną cenę (schodziła z wystawy) trochę w biegu i bedąc przekonanym bezpodstawnie, że jak wyższa seria, to ma to samo co niższa seria. Lepiej jednak czytac instrukcję obsługi na miejscu. Mimo braku prania wstepnego, na razie pralka radzi sobie z brudami dziecięcymi. Tym samym zużywam mniej proszku do prania - może więc chcąc nie chcąc będę eko. Z opcji dodatkowych jest możliwość zmiany prędkości wirowania - przy 1200 obrotach wywirowuje prawie na wiór i robi to jeszcze mega cicho ;) Jest też opcja "dodatkowe płukanie" z czego skrzętnie korzystam nie oszczędzając wody, ale za to mam większe szanse, że proszek faktycznie zostanie wypłukany. W programie delikatne tkaniny faktycznie pierze delikatnie, więc korzystam, bo bez zagnieceń mogę wrzucić potem do suszarki i mam "wyyprasowane" ;) Jest też opcja dla niecierpliwych tzw. time - który skraca czas trwania programu. Jest też opcja eco, która wydłuża trwanie programu, ale podobno jest ekologiczna pod wzgl zużycia prądu i wody. Jest na razie w promocji gwarancja 10 letnia na silnik (śmieszne jest to, ze serwis silnika będzie bezpłatny, ale za dojazd serwistanta trzeba będzie zapłacić już w bodajże trzecim roku gwarancji :D ciekawe ile?). Mam nadzieję, że silnik wytrzyma więcej. Mam pralkę od początku kwietnia, ale za sobą średnio 7-8 prań na tydzień, więc jakieś pojęcie uzytkownika jest :)

  Opinie napisał(a) Ata dnia

  Zalety
  efektywność
  głośność pracy
  ładowność
  łatwość obsługi
  stabilność pracy
  zużycie energii
  Wady
  funkcjonalność
  różnorodność programów
 2. Pralka ma niestety nierozbieralny bęben i niewymienne łożyska. Nie polecam.

  Opinie napisał(a) Kami dnia

 3. Zacznę od tego, że pralkę mam już ponad rok i działa bez zarzutu. Do niewątpliwych zalet tego sprzętu należy duża ładowność (8 kg) co w przypadku dużej rodziny jest sporym ułatwieniem w dbaniu o czystość ubrań i pościeli. Po drugie - pralka chodzi cicho (w porównaniu z dwoma poprzednimi, które miałam), nawet podczas wirowania i zawsze dźwiękiem informuje o zakończeniu prania. Szeroki wachlarz programów umożliwia wybranie odpowiedniego do prania zarówno rzeczy bardzo delikatnych jak i bardzo zabrudzonych. Ponadto tzw. szybki program umożliwia expresowe wypranie np. firanek, które po kilku minutach są już gotowe do powieszenia. Dzięki opóźnieniu startu pracy mogę założyć pralkę rano i nastawić, aby włączyła się kilka godzin później, kiedy prąd będzie w tańszej taryfie. Zabezpieczenie przed zalaniem i blokada rodzicielska sprawiają, iż nie martwię się nieprzewidzianymi "kłopotami' typu otwarcie pralki podczas prania przez dziecko lub zalaniem sąsiada. Do zalet pralki - według mojej subiektywnej oceny - należą również duży i łatwy w obsłudze elektroniczny wyświetlacz, oraz niskie zużycie wody co w moim przypadku przedkłada się oszczędności finansowe. Pralka jest dość duża, ale przy takim dużym bębnie i ładowności jest to rzecz całkowicie normalna. Jedynym minusem dla mnie jest dość krótki kabel, ale ja akurat mam pralkę w dość nietypowym miejscu...

  Opinie napisał(a) Tamar dnia

  Zalety
  blokada rodzicielska
  efektywność
  głośność pracy
  ładowność
  opóźnienie startu pracy
  stabilność pracy
  szeroki wachlarz programów
  szybki program
  zabezpieczenie przed zalaniem
  zużycie energii
comments powered by Disqus

Podobne pojedynki